کرج، بلوار ملاصدرا، چهارراه نبوت ، برج پارسه ، طبقه اول
34210482 - 34210481 (026)

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

فهرست

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

تصور کنید هنگام خندیدن سایه های سیاهی، جای خالی دندان هایتان را نمایان کند. این نمود نا زیبا باعث می شود بار ها و بار ها از خندیدن از ته دل صرف نظر کنید. جم کردن لبخند هم خودش می تواند از شما شخصیتی عبوس بسازد. اما راه چاره چیست؟

در گذشته این مشکل با استفاده از برخی پروتز ها قابل درمان بود. ولی چیزی نگذشت که این روش برای جبران سایه های سیاهی در دهان نیز به بوته فراموشی سپرده شد. نبود تعادل رنگی و مصنوعی به نظر رسیدن و مهمتر از همه امکان جا به جای آن در دهان موجب می شد افراد به سختی این درمان را انتخاب کنند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در دنیای پزشکی درمان این عارضه به راحتی در اختیار افراد قرار گرفته است. این راه درمان چیزی نیست جز ایمپلنت دندان. اما چند نکته باعث شده است که برخی از استفاده از این روش سرباز زنند. یکی از مهمترین دلایل، درد ناشی از قرار گرفتن ایمپلنت در استخوان دندان است. شما هم با این باور از انجام این جراحی منصرف شده اید؟

در ادامه می خواهیم شما را کمی را با روش انجام این جراحی شگفت انگیز و همچنین تصورات و باور های پیرامون آن آشنا کنیم . اگر شما نیز کاندید انجام ایمپلنت دندان هستید با ما همراه باشید.

ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چطور انجام می شود؟

در ابتدا بهتر است به بررسی چگونگی این جراحی بپردازیم. قطعا اگر متقاضی این جراحی باشید تا به حال هزاران سایت را زیر رو کرده اید تا با نحوه کاشت ایمپلنت آشنا شوید.

جالب است بدانید ایمپلنت نوعی پیچ تیتانیومی است که به عنوان پایه تاج دندان، در فک بیمار کاشته می شود و در واقع جایگزینی برای دندان از دست رفته است. باید توجه داشته باشید عموما کاشت ایمپلنت دندان در دو مرحله انجام می شود. به این صورت که ابتدا جراح با ایجاد بی حسی  جای قرار گیری ایمپلنت در دندان را ایجاد کرده و پایه ایمپلنت را در آن قرار می دهد و پس از جایگذاری ایمپلنت در لثه روی آن را پوشانده و بخیه میزند . در مرحله دوم که پس از بهبودی مرحله اول است برشی روی لثه ایجاد می کند تا پایه ایمپلنت بار دیگر نمایان شود. در ادامه جراح با قرار دادن هیلینگ کپ موجب بهبودی بافت اطراف لثه شده و در نهایت تاج دندانی بر روی ایمپنت را ییج می کند.

در حال حاضر نوعی ایمپلنت دندان نیز رایج است که با نام ایمپلنت فوری شناخته می شود که تمامی مراحل بالا را برای بیمار تنها در یک مرحله انجام می دهند.

آیا ایمپلنت دندان با درد همراه است؟

پر واضح است این جراحی نوعی جراحی کم تهاجم است بنابراین با مقداری درد همراه خواهد بود. ایمپلنت دندان  را در واقع می توان یک جراحی ارتوپدی کوچک دانست بنابراین با این تصور وجود درد پس از این جراحی منطقی به نظر می رسد. بنابراین فکر جراحی ایمپانت دندان عاری از درد را از ذهن بیرون کنید. این جراحی به دلیل ایجاد حفره در فک و قرار گرفتن ایمپلنت دندان در آن با درد ناشی از فشار در فک همراه خواهد بود.

اما باید توجه داشته باشید. درد ناشی از ایمپلنت دندان در حین جراحی کم بوده و در واقع درد اصلی پس از پایان جراحی ایجاد می شود. این درد که معمولا  5 تا 6 روز پس از جراحی ادامه خواهد داشت بسیار طبیعی بوده که می توان بنابر تجویز پزشک از تسکین دهنده ها جهت کم کردن درد استفاده کرد.

این نکته حائز اهمیت است که اگر ایمپلنت دندان در فک بالایی بیمار قرار گرفته باشد ممکن است با کمی کبودی در ناحیه زیر چشم همراه باشد.

دندانپزشکی پارسه متشکل از مجموعه ای از متخصصین حرفه ای می باشد که خدمات بسیاری با بالاترین کیفیت به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های 34210481(026)-34210482(026) تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام مراجعه نمایید.

تسکین درد ایمپلنت دندان به چه طریق است؟

بهبودی کامل پس از ایمپلنت دندان را عموما تا 10 روز تخمین زده اند. در این محدوده زمانی می توانید از برخی روش ها برای تسکین درد استفاده کنید:

اولین راه و و آسان ترین راه برای تسکین درد های ناشی از ایمپلنت دندان، مصرف مسکن ها است. میزان دوز استفاده شده از آن ها را می بایست از دندانپزشک خود بپرسید.

اگر در ناحی لب ها یا گونه دچار تورم و کبودی شده اید می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

برای تسکین درد لثه ها از محلول آب و نمک ولرم استفاده کنید، اما توجه داشته باشید خروج آب نمک از دهان را به ملایمت انجام دهید.

بهتر است در روز های اول پس از جراحی از بستنی و غذاهای نرم و سرد استفاده کنید.

درد ناشی از ایمپلنت دندان به چه علت است؟

این امر طبیعی است که اگر ایمپلنت دندان شما با پیوند استخوان همراه باشد میزان دردی که بیمار احساس می کند بیش تر است . اما اگر در حین ایمپلنت دندان نیاز به جراحی دیگری نباشد درد آن شبیه به کشیدن دندان خواهد بود.

در چه صورتی درد کاشت ایمپلنت دندان طبیعی نیست؟

عموما بیماران در 2 الی 3 روز پس از جراحی مقداری درد احساس خواهند کرد که پس از آن این درد کاهش می یابد. اما ممکن است در روز های چهارم و پنجم بیمار مجددا درد  را احساس کند. نگران نباشید این نیز بسیار طبیعی است.

اما اگر پس از  10 روز در ناحیه کاشت و اطراف آن درد و تورم زیادی تجربه کردید، فورا به پزشک خود مراجعه کنید. چراکه پس از پایان روز دهم درد باید به طور کامل برطرف شده باشد.

درد طولانی پس از ایملنت دندان به چه علت است؟

در صورت تجربه درد پس از زمان بهبودی نرمال، می توان علت را در موارد زیر جستجو کرد.

شل شدن کلاهک

این کلاهک را جهت تسکین درد قبل از قرار دادن تاج دندانی روی ایپملنت دندان قرار می دهند. شل شدن این کلاهک ممکن است موجب تحریک لثه اطراف ایملنت شود. که دندانپزشک با تعویض آن و ضدعونی کردن محل قرار گرفتن آن، درد بیمار را تسکین می دهد.

شل شدن ایمپلنت دندان

در صورتی که ایپملنت دندان شل شود درد زیادی  را به بیمار تحمیل خواهد کرد، در این مواقع بیمار باید برای بررسی وضعیت ایپملنت به دندانپزشک خود مراجعه کند.

عفونت دندان

گاها ممکن است درد ادامه دار بعد از ایمپلنت دندان ناشی از عفونت لثه باشد که در این صورت دندانپزشک مصرف برخی آنتی بیوتیک ها را پیشنهاد می کند.

فشار ناشی از بریچ

اگر در مواقعی بیمار تا زمان بهبود ایمپلنت تصمیم به استفاده از دندان موقت داشته باشد، ممکن است قرار گرفتن دندان موقت بر روی لثه ایجاد فشار کرده و درد را به همراه داشته باشد.

سوختگی استخوان فک

این اتفاق نادر ممکن است در زمان ایجاد حفره در فک به دلیل گرمای مته به وجود آید. در این حالت بیمار باید تا زمان بهبودی ناحیه سوختگی دست نگه دارد و یا از پیوند استخوان استفاده کند.

نکته پایانی

متقاضیان ایمپلنت دندان باید توجه داشته باشند، گرچه این روش برای پر کردن دندان های از دست رفته بهترین روش موجود است، اما اگر توسط دندانپزشکان بی تجربه انجام شود، می تواند عوارض احتمالی  مانند درد زیاد را در پی داشته باشد. بنابراین اولین گام در جهت انجام ایمپلنت دندان مراجعه به بهترین دندانپزشک است.

parsehdentalclinic

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button