کرج، بلوار ملاصدرا، چهارراه نبوت ، برج پارسه ، طبقه اول
34210482 - 34210481 (026)

روش های فوری برای درمان دندان درد

دندان درد جزء آن دست از دردهای طاقت فرسا می‌باشد که خوردن، خوابیدن، کار کردن و به طور کلی در تمام جنبه‌های فعالیت روزمره شما تاثیر منفی دارد، حتی می‌تواند اخلاق شما را دهد.

به طور مسلم بهترین درمان جهت دندان درد مراجعه به دندان پزشک، بررسی عامل درد و ترمیم آن می‌باشد اما در مواردی که به دندان پزشک دسترسی ندارید (به علت شروع دندادن درد در یک روز تعطیل، نیمه شب یا در محلی که دسترسی به خدمات پزشکی برای شما سخت است) باید از راه‌های دیگر اقدام به تسکین درد دندان نمائيد. در ادامه مقاله با روش‌های مختلف تسکین فوری درد دندان آشنا خواهید شد.

درمان دندان درد

فهرست

درمان فوری دندان درد :

روش های زیر به شما کمک می کند که سریع تر دندان درد را تسکین دهید. سعی کنید در اولین فرصت به بهترین دندانپزشکی کرج مراجعه نمایید تا بتوانید درمان های قطعی و جدی تر را لحاظ نمایید :

استفاده از آب نمک

استفاده از آب نمک یکی از قدیمی‌ترین درمان ها جهت دندان درد می‌باشد، کتب تاریخی نشان می‌دهد مردم در چین باستان برای التیام درد دندان خود به صورت موقت از غرغره آب نمک استفاده می‌کردند.

آب نمک طی فرآیندی به نام اسمز، باعث خروج باکتری ها از دهان می‌شود. در واقع خاصیت آنتی باکتریالی که نمک دارد یه روش مفید جهت کاهش دندادن درد و التهاب موجود در لثه می‌باشد و برای تسکین دندان درد شبانه نیز مناسب است.

جهت تهیه این محلول نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب مخلوط نمائید و به مدت 30 ثانیه در دهان بچرخانید. این روش برای عفونت‌های دهان، زخم‌های دهان و لثه و یا پس از کشیدن دندان نیز توصیه می‌شود.

استفاده از جوش شیرین برای دندان درد

اگر نمک در دسترس شما نبود می‌توانید از جوش شیرین استفاده نمائيد. جوش شیرین علاوه بر تسکین دندان درد در تعادل Ph دهان نیز موثر است، از دندان‌ها در مقابل اسیدیته بالا حفاظت می‌نماید، بوی بد دهان را برطرف می‌کند و از التهاب لثه جلوگیری می‌نماید.

برای برطرف کردن دندان درد یا زخم دهان 2 قاشق جوش شیرین را با یک لیوان آب مخلوط نمائيد و به عنوان دهانشویه استفاده نمائيد. می‌توانید مقداری جوش شیرین را روی مسواک خود بریزید و دندان‌های خود را مسواک نمائيد این اقدام برای جلوگیری از پوسیدگی دندان هم مفید است.

پراکسید هیدروژن

آب نمک دارای خواص ضدعفونی کننده طبیعی می‌باشد اما پراکسید هیدروژن مستقیماً باکتری های مضر را هدف قرار می‌دهد و از دهان شما در مقابل عوامل عفونی محافظت می‌نماید و به تسکین دندان درد کمک می‌نماید. پر اکسید یکی از از موادی است که در محصولات سفید کننده دندان نیز استفاده می‌شود، می‌توانید آن را از داروخانه تهیه نمائيد، مقداری پراکسید هیدروژن را با مقدار مساوری آب مخلوط نمائید و به مدت 30 ثانیه در دهان بچرخانید (فقط مراقب باشید که این محلول را قورت ندهید)

داروهای مسکن بدون نسخه

یکی از راه‌های تسکین دندان درد به صورت فوری استفاده از مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، آسپرین و استامینوفن می‌باشد، این مسکن‌ها را بدون اینکه نیاز به نسخه پزشک داشته باشید می‌توانید از داروخانه تهیه نمائيد. اگر در گذشته عصب کشی یا ترمیم دندان انجام داده‌اید و دندانپزشک برای شما داروهای مسکن دیگری تجویز کرده است می‌توانید از آن‌ها جهت بهبود دندان درد فعلی خود استفاده نمائید.

کیسه آب سرد یا کمپرس یخ

همان طور که یخ برای تسکین درد مچ پای پیچ خورده می‌تواند التیام بخش باشد جهت درمان دندان درد نیز مفید می‌باشد، کمپرس سرد را روی دندان آسیب دیده قرار دهید تا تورم و ناراحتی که ایجاد شده است التیام پیدا کند.

می‌توانید از کیسه یخ یا سبزیحات یخ زده استفاده نمائيد، آن‌ها را داخل یک حوله بپیچید و روی صورت خود در ناحیه‌ی دندانی که درد می‌کند قرار دهید، به مدت 15 تا 20 دقیقه اجازه دهید که باقی بماند و سپس 15 تا 20 دقیقه استراحت دهید و دوباره این مراحل را تکرار نمائيد.

سرما کمک می‌کند تا تورم کاهش یابد، همچنین اثر بی‌حس کنندگی موقتی دارد که باعث کاهش درد می‌شود. اگر دندان درد موجب بی‌خوابی شده است یکبار استفاده از این روش می‌تواند کمک کند تا صبح راحت بخوابید.

چای کیسه‌ای نعناع فلفلی

همان طور که می‌دانید یکی از خواص نعناع فلفلی، اثر بی‌حس کنندگی خفیف آن است. این ویژگی به علت وجود ماده‌ای به نام منتول می‌باشد.

پس از دم کردن چای نعناع فلفلی اجازه دهید تا کیسه آن خنک شود (می‌توانید آن را داخل فریزر قرار دهید تا سریعتر خنک شود) سپس روی دندانی که درد دارد قرار دهید تا به مدت 15 تا 20 دقیقه باقی بماند. اثرات کاهش درد آن به سرعت مشخص می‌شود.

عصاره وانیل

وانیل حاوی مقادیری الکل می‌باشد که به طور موقت می‌تواند دندان را بی حس نماید. توسط انگشت یا پنبه مقداری از وانیل را روی دندان خود بمالید تا اثرات تسکین فوری آن را مشاهده کنید.

سیر

اما اگر همه‌ی مواردی که ذکر شد موثر نبود یا اینکه هیچ کدام از آن‌ها در دسترس شما قرار نداشت، می‌توانید از سیر استفاده نمائید.

سیر یکی از آنتی بیوتیک‌های موثر در مقابله با باکتری‌های دهان می‌باشد. برای استفاده مقداری سیر را رنده کنید، کمی نمک به آن اضافه نمائيد و آن را روی دندان خود قرار دهید یا اینکه می‌توانید یک سیر را در دهان خود قرار دهید و آن را بجوید.

در انتها به یاد داشته باشید هیچ کدام از موارد ذکر شده درمان دندان درد شما نیست بلکه به صورت موقت و تا زمانی که بتوانید از دندانپزشک خود وقت ملاقات بگیرد شاید کمک کننده باشد، در مواردی که هیچ کدام از روش های ذکر شده مفید نبود باید به یک کلینیک شبانه‌ روزی دندانپزشکی مراجعه نمایید تا به صورت اورژانسی و موقت دندان شما را ترمیم نماید.

parsehdentalclinic

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button