کرج، بلوار ملاصدرا، چهارراه نبوت ، برج پارسه ، طبقه اول
34210482 - 34210481 (026)

چرا لثه ها دچار خونریزی می شوند؟

آیا تا حالا برایتان پیش آمده است که در هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان متوجه خونریزی‌ از لثه‌های خود بشوید؟ خونریزی از لثه بنا به دلایل بسیار زیادی ممکن است ایجاد شود، گاهی اوقات دلایل ساده‌ای مانند مسواک زدن به روش اشتباه یا با استفاده از مسواک نامناسب ممکن است منجر به خونریزی‌های کوتاه و موقت از لثه بشود که با تغییر روش و یا تغییر مسواک ظرف چند روز برطرف می‌شوند اما برخی مواقع مشکلات جدی و خطرناک مانند بیماری‌های لثه منجر به خونریزی‌ها لثه می‌شود، در این موارد خونریزی لثه باید به عنوان یک هشدار در نظر گرفته شود که نیاز به مداخلات فوری دندانپزشکی جهت درمان و برطرف شدن مشکل دارند.

علل خونریزی لثه

فهرست

چرا لثه ها خونریزی می کنند؟

خونریزی لثه به خودی خود مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نمی‌‌کند اما ممکن است منجر به ایجاد شرایط خطرناک شده یا اینکه نشانه‌ای از یک مشکل حاد باشد که باید هر چه سریعتر تحت مداوا و درمان قرار بگیرد تا از نیاز به جراحی لثه جلوگیری شود. بنابراین لازم است در صورت مشاهده‌ی هر نوع خونریزی هرچه سریعتر و در اولین فرصت برای چکاپ به مطب دندانپزشک خود مراجعه نمائید. در ادامه به صورت مختصر برخی از مهمترین دلایلی که منجر به خونریزی از لثه می‌شود را برای شما بیان نموده‌ایم.

التهاب لثه

اصلی ترین دلیل خونریزی از لثه تجمع پلاک در محدوده‌ی خط لثه (قسمتی انتهای لثه که روی دندان را می‌پوشاند) می‌باشد. اگر این بیماری های لثه در مراحل اولیه تحت درمان قرار نگیرد ممکن است منجر به التهاب لثه شود، در این مرحله لثه‌ها با کوچکترین تحریک مانند مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان دچار التهاب، درد و خونریزی می‌شوند. عدم درمان التهاب لثه بیماری‌های لثه را ایجاد می‌نماید که در نهایت می‌تواند منجر به از دست دادن دندان‌ها شود، در واقع یکی از دلایل اصلی از دست دادن دندان در بزرگسالان بیماری‌ التهاب لثه می‌باشد.

مسواک زدن به روش نادرست

برخی افراد گمان می‌نمایند که هرچقدر دندان‌های خود را شدیدتر مسواک بزنند، دندان‌ها بهتر تمییز می‌شوند اما باید بدانید که مسواک زدن به روش اشتباه و وارد آوردن فشار به لثه‌ها منجر به از بین رفتن لثه و خونریزی لثه می‌شود. برای مسواک زدن زمان کافی بگذارید، به جای مسواک زدن شدید، دقت خود را در مسواک زدن جهت پاک کردن تمام زوایای دندان به کار ببرید، از مسواک‌های نرم و مخصوص دندان‌های حساس استفاده نمائید. اگر حس می‌کنید که روش مسواک زدن شما اشتباه می‌باشد از دندانپزشک خود طریقه صحیح مسواک زدن را بپرسید.

پروتزهای دندانی

پروتزهای دندانی که به درستی در محل خود قرار نمی‌گیرند و به صورت مناسب برای فک بیمار طراحی نشده‌اند می‌توانند منجر به خراشیدگی لثه و ایجاد زخم در لثه بشوند و منجر به خونریزی شود. افرادی که از دندان‌های مصنوعی استفاده می‌نمایند در صورتی که حس می‌کنند این پروتزها به لثه‌ها فشار می‌آورد باید این مشکل را با دندانساز خود در میان بگذارند، همچنین لازم است تا شب‌ها پروتزها را خارج نمایند. جهت جلوگیری از تجمع پلاک لازم است پس از هر وعده‌ی غذایی تمام دندان‌های باقیمانده و پروتزهای دندانی را به طور کامل مسواک بزنند.

بارداری

تغییرات هورمونی در طی دوران بارداری منجر به واکنش‌هایی در بدن می‌شود که لثه‌ها را در مقابل باکتری‌های دندان حساس‌تر کرده و بیماری‌های لثه پدیدار می‌شوند. بیش از نیمی از خانم‌ها طی دوران بارداری لثه‌هایی قرمز، متورم و حساس دارند که در هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان دچار خونریزی می‌شود. لازم است طی این دوران بهداشت دهان و دندان را بیشتر رعایت نمائید تا از ایجاد بیماری‌های لثه پیشگیری شود.

رژیم غذایی نامناسب

استفاده از برخی مواد غذایی فرآوری شده و غذاهای شیرین منجر به تحریک لثه و خونریزی آن می‌شود، جهت جلوگیری از بروز این مشکل یک رژیم غذایی متعادل همراه با مصرف میوه‌ها و سبزیجات را دنبال نمائید که سرشار از کلسیم، ویتامین‌ها و منیزیم باشد. مچنین پس از هر وعده‌ی غذایی از نخ دندان استفاده نمائيد و دندان‌های خود را به صورت کامل مسواک بزنید

مشکلات سلامتی

برخی بیماری‌ها مانند اختلالات کبدی، اختلال لخته شدن خون، کم خونی، لوسمی و آرتریت تمپورال می‌تواند منجر به خونریزی لثه شود، در این موارد برطرف کردن عامل اصلی می‌تواند از عارضه‌ی بیماری یعنی خونریزی لثه جلوگیری نماید.

استفاده از داروهای رقیق کننده خون

داروهای رقیق کننده خون منجر به رقیق شدن خون و جلوگیری از تشکیل لخته‌های خونی می‌شود که این امر منجر به سهولت خونریزی می‌شود، بنابراین لازم است که پیش از مراجعه به دندانپزشک جهت انجام جرمگیری، کشیدن و کاشت دندان به وی اطلاع دهید که داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌نمائيد، لازم است چند روز پیش از مراجعه به دندانپزشک مصرف این داروها را قطع نمائید.

در این مقاله تنها به برخی از مهمترین دلایل خونریزی لثه اشاره شد، جهت یافتن علت دقیق خونریزی لثه و درمان آن لازم است تا تحت معاینه دندانپزشک در بهترین کلینیک دندانپزشکی کرج قرار بگیرید و با مشخص شدن علت اصلی درمان لازم و مناسب انجام شود تا از پیشرفت بیماری و مشکلات جدی مانند از دست دادن دندان جلوگیری شود.

parsehdentalclinic

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button